Góra Fuji i Pagoda Chureito | historia jednego zdjęcia + jak dojechać z Tokio

Góra Fuji i Pagoda Chureito | historia jednego zdjęcia + jak dojechać z Tokio

Fuji. Święta góra dla wyznawców shinto, czynny wulkan i symbol Japonii za razem! Od Tokio oddalona jest o zaledwie ok. 100 km, przez co czasem bywa widoczna z centrum miasta! Nam to nie było dane, bo to nieśmiała osobistość, która lubi chować się za mgłą (tudzież smogiem). No, ale grzechem byłoby jej nie zobaczyć będąc w Japonii. To w gruncie rzeczy prostsze niż mogłoby się wydawać, bo przy sprzyjających warunkach za oknem można ją zobaczyć z pociągu jadącego w kierunku Osaki. Inną opcją jest jednodniowy wypad z Tokio czy Jokohamy (to w końcu blisko). Możliwości jest opór, ale my wybraliśmy najdłuższą z możliwych dla tego ujęcia.

Czy było warto zdecydujcie sami. Ja wpadłam po uszy! ❤

Skąd podziwiać górę Fuji?

Takich miejsc jest od groma. Góra widoczna jest Hakone, Gotemby, a nawet z Półwyspu Izu czy Shizuoki. My zdecydowaliśmy się na podziwianie Fuji z okolic Fuji Five Lakes! To region znany z pięciu jezior: Kawaguchiko, Saiko, Yamanakako, Shojiko oraz Motosuko. No widoki stamtąd są przezacne (no przynajmniej w większości przypadków)! Ale którą konkretnie miejscówkę wybrać żeby zobaczyć Fuji w całej okazałości?

My postawiliśmy na widoki z Chureito Pagoda na pierwszym planie. To był nasz cel! Ten obrazek widział chyba każdy, chociażby w gazecie czy na pocztówce. Pagoda shinto, kwitnące wiśnie (przy sprzyjających warunkach) i Fuji! To było coś przepięknego! Ten widok zapamiętam na zawsze! Najpierw jedziesz pociągiem, za oknem płaskie pola i kwitnące wiśnie. Nagle wyłania się olbrzymi, idealnie symetryczny masyw pokryty śniegiem! Później wspinaczka na wzniesienie, chram shinto, pagoda i Fuji! No mówię Wam 👉 to coś pięknego! ❤ Jedyny minus tego miejsca to stuletnia jazda pociągiem z Tokio, ale o tym poniżej.

W związku z tym, że byliśmy już blisko Jeziora Kawaguchiko, wskoczyliśmy w pociąg i przyjechaliśmy do miejscowości o tej samej nazwie, która znajduje się na południowym brzegu. To tylko trzy stacje od Chureito Pagoda – dzięki mapie poniżej szybko zorientujecie się co i jak. Fuji jest widoczna już znad stacji kolejowej (tylko ta mgiełka!). No, ale w samym mieście zaliczyliśmy niemałe rozczarowanie, bo to kurort a la Zakopane 95’.

Nad jeziorem można wypożyczyć przerdzewiałe rowery wodne, albo (o zgrozo) zjeść watę cukrową. Co gorsze góra jest kiepsko widoczna, bo zasłaniają ja bloki. Warto zatem zainwestować w rejs po jeziorze lub skorzystać z kolejki linowej Kachi Kachi, na co niestety nie mieliśmy czasu.  Z takiej perspektywy widok z pewnością byłby lepszy. Nic straconego, bo najważniejszy był dla nas widok z Chureito Pagoda, który nie zawiódł. ❤ Pro tip 👉 z tego co wyczytałam to najlepsze widoki są jednak z północnego brzegu. Sprawdźcie to koniecznie (google grafika mówi, że jest pięknie). Więcej info znajdziecie tu.

Źródło: https://www.japan-guide.com/

Tu znajdziecie opór innych opcji skąd warto podziwiać Górę Fuji. Jeśli byłabym w Japonii na przełomie kwietnia i maja to z pewnością postawiłabym na Fuji Shibazakura Festival nad Jeziorem Motosuko. Tu sprawdzicie dlaczego. 😍

Pro tip 👉 zaplanujcie wyjazd pod Fuji tak żeby być tam albo o świcie/z samego rana lub/i późnym popołudniem, bo wtedy jest najlepsza widoczność. W ciągu dnia góra lubi otulać się chmurami lub mgłą.

Jak się dostać do Chureito Pagoda z Tokio?

Chureito Pagoda, która należy do kompleksu Arakura Sengen Shrine, znajduje się w pobliżu stacji kolejowej Shimo-Yoshida. No i tu zaczynają się schody, bo niby Japonia kolejami stoi, a dojazd do Shimo-Yoshida zajmuje opór czasu! Przy dobrych wiatrach czeka Was jedna przesiadka. Minusem jest to, że przejazdy odbywają się tylko lokalnymi pociągami, które niemiłosiernie się wloką. Na stacji Tokio wskoczcie w pociąg linii JR Chuo Line Rapid Service w kierunku Otsuki. Odcinek ten pokrywa Japan Rail Pass, o którym więcej dowiecie się tu. Do Otsuki dotrzecie po 2 godzinach (!), tam przesiądźcie się do pociągu linii Fujikyu Railway w kierunku Kawaguchiko. Uwaga! Przejazdu Fujikyu Railway nie pokrywa Japan Rail Pass. Na stacji będziecie musieli kupić dodatkowy bilet, którego koszt to 960 JPY (niecałe 30 PLN). Ten odcinek pokonacie w ok. 45 minut. Reasumując – przejazdy pociągami zajmą ok 3h. Tu dodam, że to tylko niewiele ponad 100km (o zgrozo!). Kiedy wysiądziecie na stacji Shimo-Yoshida po prostu podążajcie za znakami (i tłumem). Po 10 minutach powinniście dotrzeć na miejsce.

Źródło: http://www.hyperdia.com/en/

Źródło: http://www.hyperdia.com/en/

P.S. biorąc pod uwagę japońskie warunki trasa była bardzo mecząca, ale ten widok wynagrodził wszystko. Znowu ekscytuję się jak to piszę! 😇

Kto się wybiera? A może ktoś z Was już był i ma do plecenia jakąś super miejscówkę? 😊

Komentarze