Święto Hanami i 5 najlepszych miejscówek do podziwiania kwitnących wiśni w Tokio

Święto Hanami i 5 najlepszych miejscówek do podziwiania kwitnących wiśni w Tokio

Hanami. To święto kwitnących wiśni (sakury), które obecne jest w japońskiej tradycji od kilkuset lat. Japonia wybucha wtedy wszystkimi odcieniami różu i bieli, a Japończycy dostają jakby zastrzyku energii. Święto obchodzone jest niezwykle żywo. Parki pękają w szwach, bo najlepszym sposobem do świętowania Hanami jest zabawa pod ukwieconymi drzewami sakury. Jest to na tyle popularne, że najlepsze miejscówki w parkach (czyli te pod najbardziej ukwieconymi drzewami) zajmowane są na kilka godzin przed planowanym spotkaniem. To jest po prostu szaleństwo. Ale to szaleństwo trzeba zobaczyć, bo wtedy Japonia zamienia się w miejsce nie z tej ziemi!

Kiedy lecieć do Japonii żeby trafić na Hanami?

Mój wyjazd przypadł na przełom marca i kwietnia, a dokładniej na dni – 19.03-06.04. Wtedy w centralnej części wyspy Honsiu wszystko budziło się do życia. Oznacza to tyle, że byliśmy świadkami początku i szczytu Hanami, a także opadania płatków wiśni. Nie wiem jak to zrobiliśmy, ale wybraliśmy najlepszy moment na wizytę w Japonii. 😊 Nie oznacza to jednak, że Hanami zawsze odbywa się w tych dniach. Wszystko zależy od pogody. Monitorujcie zatem jak się mają sprawy w mediach. Japan Guide co roku publikuje zapowiedzi związane z datami święta. Musicie jednak wiedzieć, że w każdym z regionów Hanami zaczyna się w innym terminie, np. na Okinawie szaleństwo zaczyna się już w styczniu, na Hokkaido natomiast dopiero w maju. W 2018 roku sprawy miały się jak na grafice poniżej.

Źródło: https://www.japan-guide.com/sakura/

Źródło: https://www.japan-guide.com/sakura/

Istne szaleństwo!

To, że Japończycy uwielbiają Hanami już wiecie, ale co oni wymyślają! 🤩 Na potrzeby święta produkowane są najróżniejsze rzeczy o smaku lub zapachu sakury, np. mochi, ciastka, kremy, a nawet cola. Wyobrażacie to sobie – cola o smaku sakury! Wąskie aleje Tokio przystrajane są sztucznymi gałązkami wiśni, a parki rozświetlane są przy pomocy uroczych lampionów. Wszystko to dla podkreślenia tradycji.

Ludzie stają się otwarci

Musicie wiedzieć, że Japończycy to z natury skryty naród. Podczas Hanami jednak miałam wrażenie, że wstępuje w nich nowe życie, bo stają się bardziej ‘dostępni’ i chętniej wchodzą w interakcje. Oznacza to tyle, że są gotowi nawet zaprosić gajdzina na sake podczas biesiady w parku. W parkach właśnie, podczas szczytu Hanami, można zaobserwować sceny, które z pewnością są rzadkością. Oprócz tego, że dosłownie wszyscy robią zdjęcia kwiatom (uwaga: to się udziela) to można zobaczyć następujące sceny: wystrojona office lady (pani z korporacji) niesiona przez kolegów z pracy po przedawkowaniu sake czy grupy znajomych niosące kilkanaście zgrzewk piwa i stoły turystyczne pad pachą! To się nazywa świętowanie pełną parą! 😊

Sakura spots

Pisałam już o tym przy okazji tego wpisu, ale niechże Wam przypomnę – podczas Święta Hanami na Google Maps zaznaczone są tzw. sakura spots (przy pomocy ikon w kształcie kwiatu), czyli miejsca, w których najlepiej obserwować kwitnące wiśnie. Jeśli będziecie się posiłkować aplikacją to z pewnością nie pominiecie najlepszych miejscówek.

Gdzie najlepiej podziwiać kwitnące wiśnie w Tokio?

Meguro River. To mój absolutny numer jeden! To kanał wzdłuż, którego rosną bujne drzewa wiśni, które podczas Hanami wyglądają bajecznie. Na dodatek podświetlane przy pomocy lampionów. No bajka!

Najbliższe stacje: Naka-Meguro, Meguro

Shinjuku Gyoen. To jeden z największych parków w całym Tokio, o którym pisałam już przy okazji tego wpisu.  To również jedno z najlepszych miejsc do podziwiania kwitnących sakur, bo jest ich tam mnóstwo! W parku znajduje się również piękny ogród japoński. Wstęp kosztuje 200 JPY (ok. 7 PLN). Otwarty jest od 9:00 do 16:30 (wchodzić można tylko do 16:00). Nie myślcie, że to zwykły park! Ten ogród japoński jest tak piękny, że opadną Wam szczęki!

Najbliższa stacja: Shinjuku

Chidorigafuchi. Miejsce, w którym tysiące drzew wiśniowych otaczają park wokół Pałacu Cesarskiego. Na miejscu możecie wypożyczyć nawet łódki. Jest tak malowniczo, że bardziej być nie może! ❤

Najbliższa stacja metra: Kudanshita

Park Yoyogi. Przyjemny park i mega miejsce do pikniku podczas Hanami. To również fajna (i spokojna) odskocznia po wizycie w Shibuya, Shinjuki czy Harajuku.

Najbliższe stacje: Yoyogi, Harajuku

Park Ueno. To najbardziej popularny park biorąc pod uwagę święto kwitnących wiśni. Jeśli chcecie tam zrobić piknik pod kwitnącą sakurą to najlepiej zaklepcie sobie miejscówkę kilkanaście godzin wcześniej.

 Najbliższa stacja: Ueno

Czyż to nie piękne? Ktoś się wybiera? 😊

Komentarze