O co chodzi z lotniskami w KL | opinia o Malindo Air

O co chodzi z lotniskami w KL | opinia o Malindo Air

W Kuala Lumpur są trzy lotniska – KLIA, KLIA2 i Subang (Sułtan Abdul Aziz Shah). Nazwy KLIA i KLIA2 mogą wprowadzić w zakłopotanie i w rezultacie można znaleźć się na niewłaściwym lotnisku. Mam nadzieje, że ten wpis rozwieje wątpliwości i pomoże tym z Was, którzy lecą do Kuala Lumpur.

1. KLIA, czyli Kuala Lumpur International Airport (KUL) to główne lotnisko w KL. To właśnie tu lądują regularne linie lotnicze. Lotnisko oddalone o ponad 40 km od centrum Kuala Lumpur. Do miasta można się dostać na kilka sposobów, a mianowicie:

    • KLIA Express – bezpośredni pociąg na KL Sentral, czas przejazdu to niespełna 30 minut, koszt to 55 MYR w jedną stronę (dużo, ale szybko i wygodnie),
    • KLIA Transit – kolejny pociąg na KL Sentral, czas przejazdu to ok. 40 minut, po drodze jest kilka przystanków, koszt to 55 MYR w jedną stronę,
    • Autobusy,
    • Taxówki
    • Grab.

Więcej info o pociągach: http://www.kliaekspres.com/.

2. KLIA2 to lotnisko tanich linii lotniczych. W gruncie rzeczy KLIA2 to terminal położony tuż obok KLIA, ale w praktyce to osobne lotnisko. Znajduje się tam duże centrum handlowe i food courty. Terminal przywodzi na myśl biwak, bo wielu śmiałków dycyduje się na nacleg na miękkiej wykładzinie 🙂 Z KLIA2 na KL Sentral dostać się można dokładnie w taki sam sposób jak z KLIA. Pociągi KLIA Express i Transit zaczynają swoją trasę właśnie z KLIA2 i zatrzymują się na KLIA.

Z KLIA2 latają następujące linie: Air Asia, Cebu Pacific, Tiger Air, Lion Air – jeśli lecicie którąkolwiek z tych linii powinniście jechać prosto na KLIA2.

Jeśli lądujecie na KLIA, a kolejny samolot macie z KLIA2 to spokojnie, przemieszczenie się zajmie chwilę (max 15 min). Koszt przejazdu z KLIA na KLIA2 pociągiem KLIA Express to 2 MYR.

tn_KLIA

3. Subang Airport – o tym lotnisku wiem tylko tyle, że obsługuje raczej loty wewnątrzkrajowe i jest mniej uczęszczane niż dwa pozostałe.
Poniżej lista linii lotniczych latających z Subang i kierunki lotów:
– Firefly – Alor Setar, Batam, Johor Bahru, Kerteh, Ko Samui, Kota Bharu, Kuala Terengganu, Langkawi, Medan, Pekanbaru, Penang, Singapur
– Malindo Air – Alor Setar, Batam, Ipoh, Johor Bahru, Kerteh, Kota Bharu, Krabi, Kuala Terengganu, Kuantan, Medan, Langkawi, Penang

Malindo Air. To spółka córka Lion Air. W 2015 roku były mi to mało znane linie. Opinii na polskich forach brak. Bałam się, że to kolejny latający PKS, ale zdecydowałam się na zakup biletu!

Okazało się, że był to strzał w 10! Po pierwsze Malindo, jako jeden z niewielu niskobudżetowców, ma w cenie biletu bagaż rejestrowany. To duża przewaga nad chociażby AirAsia. Po drugie ceny biletów w Malindo nie odbiegają od standardu niskobudżetowców. Po trzecie samoloty są nowiutkie i pachnące, a napój i przekąska są wliczone w cenę. Po czwarte Malindo ląduje na KLIA (nie KLIA2) oraz Subang, co dla niektórych może być dużym ułatwieniem.

Komentarze