Co trzeba zobaczyć w Nowym Jorku?

Co trzeba zobaczyć w Nowym Jorku?

Co trzeba zobaczyć w NYC? Oto cała lista 👈😇

Najpierw ściągnij mapę metra na telefon (znajdziesz ją tu) i ruszamy w miasto!😁

Miejsca/punkty/tarasy widokowe

Moim absolutnym numerem jeden jest widok na Manhattan z Brooklyn Bridge Park. To miejscówka na Brooklynie pomiędzy Brooklyn Bridge i Manhattan Bridge, wzdłuż East River. Widok, zwłaszcza nocą jest mega!

Dojazd: linią F do stacji York St. / linie A i C do stacji High St. / linie 2 i 3 do stacji Clark St. Po wyjściu z metra kieruj się w stronę wody. To najlepszy punkt odniesienia.

Rockefeller Center. Na szczycie wieżowca znajduje się trzy-poziomowy taras widokowy. Wjazd nie jest najtańszy, bo kosztuje 27 USD (w 2014 roku), ale warto! Z góry doskonale widać cały Central Park i dolny Manhattan. Kolejki są dość długie. Bilet warto kupić wcześniej on-line na konkretną godzinę.

Dojazd: linie B, D, F i M do stacji Rockefeller Center (wysiadka w podziemiach samego wieżowca) / linią 7 do stacji 5 Ave – w tym przypadku trzeba się kawałek przespacerować (jakieś 10 minut).

Empire State Building. Najbardziej znany budynek i taras widokowy w całym NYC. Widok jest mega, ale ja jestem fanką tego z Rockefeller Center.

P.S. weźcie pod uwagę fakt, że taras widokowy w Epire State Building jest bardzo oblegany i znajduje się tam tylko jeden poziom. Oznacza to tyle, że czasem trzeba odczekać swoje, żeby w ogóle podejść do barierki. Właśnie dlatego prefereuję Rockefeller Center, gdzie zwiadzającym udostępniono aż trzy piętra tarasów.

Dojazd: linie B, D,F lub M do stacji 34 St/Herald Square / linie N, Q lub R do stacji 34 St/Herald Square / linie 4, 5, 6 do stacji 33 St. Po wyjściu z podziemi popatrzcie w górę i na pewno Empire zobaczycie. Nie da się go przegapić!

Roosevelt Island. To wyspa położona między Manhattanem a Queens, na którą można się dostać kolejką linową. Sama kolejka jest nie lada atrakcją, bo zawieszona jest wysoko wzdłuż mostu Queensboro. Widok z wyspy też jest super!

Dojazd: linie N, Q lub R do stacji Lexington Ave/59 St. / linie 4, 5, 6 do stacji 59 St. Kolejka na Roosevelt Island znajduje się przy skrzyżowaniu 2nd Ave i E 60th St.

Molo na East River w dzielnicy Queens. Kolejna mega miejscówka do podziwiania Manhattanu i mostów.

Dojazd: linią 7 do stacji Vermon Blvd/Jackson Ave i moja standardowa wskazówka – kierować się w stronę wody.

Prom na Staten Island. Widok na południowy Manhattan powala z nóg! Na dodatek prom przepływa tuż obok Statuy Wolności. Wiecie co jest najlepsze (poza widokami)? To, że rejs jest zupełnie za darmo!

Dojazd do White Hall Terminal: linia 1 do stacji South Ferry, linia R do stacji White hall St/South Ferry, linia 5 do stacji Bowling Green.

Miejsca ‘must see’ na Manhattanie

Brooklyn Bridge. Kto był w NYC i nie był na Brooklyn Bridge ten gapa! To jeden z symboli miasta i miejsce must see!

Dojazd: linia 6 do stacji Brooklyn Bridge/City Hall

Times Square. To centrum świata! Plac życje za dnia, a nocą pokazuje to co najlepsze. Neony! Tam po prostu trzeba być! Usiądź na czerwonych schodach, zjedz hot doga i zrób milion zdjęć!

Dojazd: linie 1, 2,  3, N, Q, R, 7 do stacji Times Square/42 St.

Statua Wolności. Pani z Liberty Island chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Z Battery Park dostaniecie się tam promem wycieczkowym. Tu zwęszono interes, bo wycieczkowce są dość drogie. P.S. pamiętajcie o darmowym promie na Staten Island, który przepływa tuż obok Statuy.

Dojazd do Battery Park: linia 5 do Bowling Green / linia 1 do stacji South Ferry / linia R do stacji White hall St/South Ferry.

Central Park. To ogromny park w sercu Manhattanu i moje ukochane miejsce 😍. Znajdziecie tam wszystko! Zamek, łąkę, jezioro, łódki (można wypożyczyć – mega sprawa!), foodtrucki, a przy dobrych wiatrach plan filmowy! Nie zapomnijcie odpocząć na Sheep Meadow i pyknąć fotki przy hotelu Plaza (fani ‚Kevina samego w Nowym Jorku’ wiedzą o co chodzi).

Dojazd: południowe wejście i Hotel Plaza – linie N, Q lub R do stacji 5 Ave/59 St, linia F do stacji 57 St, od Zachodu do Parku można łatwo dojść wysiadając na stacjach: 59St/Columbus Circle, 72 St, 81 St/Museum of Natural History, 96 St, 101 St. Moim zdaniem najlepiej wejść od strony Plazy i spacerować udając się na północ lub odwrotnie, wysiąść na stacji Central Park North (linia 2 i 3) i kierować się na południe w kierunku Plazy i 5 Alei.

5 Aleja. Spaceruj piatą, a poczujesz się jak w filmie!

Dojazd: linie N, Q lub R do stacji 5 Ave/59 St, linia F do stacji 57 St (wyjście przy Hotelu Plaza), linie E, M do stacji 5 Ave/53St, linia 7 do 5 Ave (wyjście tuż przy bibliotece).

Grand Central Terminal. Niby to tylko dworzec kolejowy, a z drugiej strony symbol NYC. Łatwo tam dotrzecie z  5 Alei. Skręćcie w 42 ulicę, mińcie Madisona Ave i już 😇

Dojazd: linie 4, 5, 6, 7, S do stacji Grand Central/42 St.

Wall Street. To centrum finansowe Nowego Jorku! Znajduje się tam nowojorska giełda i znany pomnik byka. Dojazd: linie 2, 3, 4, 5 do stacji Wall St, można również dojechać do Fulton St.

Seaport. Dwa kroki od Wall Street znajduje się Seaport. To dawny port i targ rybny. Teraz znajduje się tam promenada wzdłuż East River, drewniane molo, z którego jest mega widok na Brooklyn Bridge. Do brzegu przycumowany jest żaglowiec ‘Peking’, a naprzeciwko portu znajduje się klimatyczna brukowana uliczka, gdzie fani Abercrombie znajdą swój ulubiony sklep.

Dojazd: linie 2 i 3 do stacji Wall St, linie J i Z do stacji Broad St. Do Seaport na luzie dojdziecie z Mostu Brooklyńskiego, Battery Parku, czy White Hall terminal, skąd odpływają promy na Staten Island.

Flat Iron Building. Budynek żelazko u zbiegu 5 Alei i 22 ulicy. To trójkątny budynek, który niegdyś był najwyższą budowlą w Nowym Jorku. Dojazd: linie N lub R do stacji 23 St.

High Line Park to dobra alternatywa dla wszystkich obleganych atrakcji miasta. To park, który stworzony został na estakadzie kolejowej. Przycupnął na zachodnim Manhattanie, blisko Rzeki Hudson gdzie niegdyś znajdowała się dzielnica rzeźników. Do parku wejść można z: Gansevoort Street,14th Street, West 16th Street, West 18th Street, West 20th Street, 23rd Street, West 26th Street, West 28th Street, West 30th Street.

Soho, Soho i jeszcze raz Soho jeśli wybieracie się na zakupy. Znajdziecie tam wszystkie ulubione marki, małe butiki, hipsterskie knajpy, galerie i artystów!

Dojazd: linie N lub R do stacji Prince St. P.S. Soho znajduje się tuż obok Chinatown, oznacza to tyle, że dostaniecie się tam również liniami J, Z, N, R, 6 wysiadając na  stacji Canal St.

Fani serialu i filmu ‚Sex w Wielkim mieście‚ zrozumieją 😂 Wybierzcie się na południowy Manhattan, żeby zobaczyć dom Carrie Bradshaw. Adres: 66th Perry St.

Dojazd: linie 1, 2, 3 do stacji 14 St, po wyjściu z metra kierujcie się na południe (w stronę Freedom Tower) wzdłuż 7th Avenue i skręćcie w Perry St.

9/11 Memorial. Pomnik i muzeum upamiętniające ataki z 11 września 2001 roku.

Dojazd: linie N, R, W do stacji Cortlandt St. / linie A, C, E do Chambers St. / linie 2, 4, 5 do stacji Fulton St.

Chinatown. Mieszka tam największa chińska populacja na całej Półkuli Zachodniej! Znajdziecie tam chińskie sklepy z podróbkami, stragany z owocami i warzywami i knajpy z pysznym jedzeniem.

Dojazd: liniami J, Z, N, R, 6 do stacji Canal St.

Little Italy. Włoska dzielnica, która przylega do Chinatown. Masz ochotę na pizzę italinę? No problem 👈 Dojazd: podobnie jak do Chinatown – liniami J, Z, N, R, 6 do stacji Canal St. Szukaj włoskich flag i idź za włoską muzyką 😇

Co warto zobaczyć na Brooklynie?

Brooklyn Bridge Park. Wszystko już o nim wiecie. Patrz -> początek wpisu 👈

Coney Island. Półwysep i plaża o tej samej nazwie na południu Brooklynu u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego. Znajdziecie tam wesołe miasteczko, promenadę, foodtrucki i małe knajpy. W ciepłe dni nie ma gdzie rozłożyć ręcznika (prawie jak we Władysławowie) 😂

Dojazd: linie D, F, N i Q do stacji Coney Island – wysiada się naprzeciwko plaży.

Williamsburg. Dzielnica na północnym Brooklynie, którą upodobali sobie Żydzi. Spotkasz tam ortodoksyjnych Żydów i skromnie ubrane Żydówki. Znajdziesz mnóstwo koszernych knajp i zjesz nawet koszerne sushi.

Dojazd: linie J, M, Z do stacji Marcy Ave (Williamsburg) / linia D do stacji 50 St lub linia F do stacji Dimas Ave (Borough Park).

Prospect Park. To Brooklyński Central Park. Oba parki zaprojektował ten sam architekt. Fajna miejscówka w sercu Brooklynu! Na poranny jogging jak znalazł.

Dojazd: linie B i Q do stacji Parkside Ave lub Prospect Park / linie G i F do stacji 15 St/Prospekt Park.

Brooklyńskie Chinatown. Zjecie tam pyszną chińszcyznę, a nawet zupę pho!

Dojazd: linia N do stacji Fort Hamilton Pkwy lub 8 Ave / linia D do stacji 71 St lub 62 St.

Greenpoint. Dzielnica Brooklynu niegdyś zamieszkiwana głównie przez Polaków. Teraz Polonia ustąpiła miejsca Portorykańczykom i innym. Pobliska oczyszczalnia ścieków dawała się we znaki i rodacy zaczęli się masowo przeprowadzać. Mimo wszystko w dalszym ciągu znajdziecie tam polskie akcenty – sklep Biedronka, Restauracja Królewskie Jadło i inne.

Dojazd: linia G do stacji Nassau Ave.

Komentarze