Wszystko co musisz wiedzieć o przekraczaniu granicy między Izraelem i Jordanią | Yitzhak Rabin – Wadi Araba Crossing

Wszystko co musisz wiedzieć o przekraczaniu granicy między Izraelem i Jordanią | Yitzhak Rabin – Wadi Araba Crossing

Ostatnio zaobserwowałam niemałą rewolucję w połączeniach lotniczych na trasach z Polski do Ejlatu. Nie skłamię pisząc, że 80% turystów, których spotkałam w Izraelu i Jordanii stanowili Polacy. Lata nas tam naprawdę dużo! Kiedy bilety do kraju, gdzie słońce świeci prawie przez cały rok są tańsze niż pindolino z Warszawy nad morze, to karty kredytowe same idą w ruch! No i w to mi graj! 😎

Ejlat wciśnięty jest pomiędzy dwie granice – z Egiptem i Jordanią. No i właśnie Jordania była moim głównym celem. Kto by nie chciał spędzić nocy na pustyni Wadi Rum i zobaczyć Petry? Z Ejlatu to już rzut beretem. Żeby nie było tak łatwo – najpierw trzeba przekroczyć granicę! Procedury były skomplikowane, ale nie tak straszne jak piszą w internetach. Łapcie zatem moje podsumowanie. Poniżej znajdziecie wszystko co musicie wiedzieć o przekraczaniu granicy między Izraelem i Jordanią.

1.Przejścia graniczne między Izraelem i Jordanią

 • Yitzhak Rabin – Wadi Araba Crossing/South Border (pomiędzy Ejlatem i Aqabą) 👈 które przekraczałam i wyszłam z tego cała 😎

Godziny otwarcia:

 • Od niedzieli do czwartku:  06:30 – 20:00
 • Od piątku do soboty: 08:00 – 20:00

Przejście graniczne otwarte jest w Szabat. Zamykane jest natomiast podczas muzułmańskiego Nowego Roku oraz święta Yom Kippur.

Pozostałe przejścia graniczne, z którymi nie mam doświadczenia, to:

 • Sheikh Hussein crossing/North Border (ok. 90 km od Ammanu).
 • The Allenby/King Hussein Bridge (ok. 60 km od Ammanu) – na tym przejściu granicznym wizy wyjątkowo nie są wydawane. Wszelkie formalności należy załatwić wcześniej w ambasadzie Jordanii.

2. Transport do granicy pomiędzy Ejlatem i Aqabą z lotniska Ovda

 • Shuttle Busem, który możecie zarezerwować na tej stronie. Przy rezerwacji należy wskazać miejsce z listy, w którym chce się wysiąść. Pro tip 👉 w przypadku chęci dojazdu do granicy z listy należy wybrać Arava Border. Koszt przejazdu z lotniska do Ejlatu/granicy to 8$. Natomiast koszt przejazdu na lotnisko z Ejlatu to 10$. Podróż zajmie ok. 1h. Odjazdy autobusów zsynchronizowane są z przylotami/odlotami.
 • Autobusem Egged nr 282, który jedzie do Ejlatu. Następnie należy złapać taxówkę. Koszt przejazdu autobusem to 25 ILS (ok. 25 PLN), a taxi ok. 35 – 40 ILS (ok. 35 – 40 PLN). Podobnie jak w przypadku Shuttle busa odjazdy autobusów Egged nr 282 są zsynchronizowane z przylotami/odlotami.

3. Procedury podczas przekraczania granicy po stronie izraelskiej

Pierwszy krok to uiszczenie opłaty wyjazdowej z Izraela 👉 100 NIS plus 5 NIS prowizji (można płacić kartą oraz w USD). Pro tip 👉 prowizja pobierana jest od grupy, nie indywidualnie. Oznacza to tyle, że jeśli będziecie w grupie to prowizja pobierana jest tylko raz. Pamiętajcie żeby podejść razem do okienka! Kolejny krok (i następne okienko) to otrzymanie pozwolenia na wyjazd (exit permision). Jest to oddzielna karteczka, która wydawana jest zamiast wbijania stempla do paszportu. Na tym kończą się procedury po stronie izraelskiej.

Pro info 1 👉 opłata wyjazdowa nie będzie pobierana ponownie na lotnisku w Ovdzie, kiedy bedziecie opuszczać Izrael.

Pro info 2 👉 kiedy będziecie wylatywać z Izraela na lotnisku w Ovdzie każdy bedzie musiał odbyć „wywiad środowiskowy”. Przed security urzędnicy będą zadawać szereg pytań, np. czy jesteście małżeństwem, czy mieszkacie razem, kto pakował Wasze bagaże. Co ciekawe w Ovdzie nie obowiązuje zasada „100 ml” co do płynów. Celnicy nie proszą o ich wypakowanie. Takim sposobem odprawę bezpieczeństwa przeszliśmy z wielką butlą wody.

Uwaga! Jeśli zdecydujecie się na zakup Jordan Pass ceny oraz zasady poniżej ulegną zmianie. Ja osobiście nie zdecydowałam się zakup, bo przy tak krótkim pobycie (2 noce) nie opłacało mi się to. Więcej o Jordan Pass przeczytacie tu.

4. Procedury podczas przekraczania granicy po stronie jordańskiej

  • Kiedy przejdzie się już przez sklep z alkoholami (a jakże, nie ma innej drogi!) i bagaże zostaną prześwietlone należy pobrać druk, tzw. manifest i uzupełnić go o dane paszportowe całej grupy (w naszym przypadku 4 osoby). W dokumencie należy również określić czas pobytu w Jordanii.
  • Następnie należy ustawić się w kolejce do kontroli paszportowej, gdzie paszporty oraz kopia manifestu zostaną podstemplowane przez urzędników. P.S. urzedni będą robili również zdjęcie. Pro info 👉 manifest musicie zatrzymać aż do końca wyjazdu, bo na jego podstawie rozliczane są opłaty wizowe lub wyjazdowe.
 • Po 100 latach (a w zasadzie po dobrej godzinie) stania w kolejkach będziecie w Jordanii. P.S. musicie wiedzieć że służby graniczne bardzo szanują swój czas. Nawet wbicie pieczątki to karkołomny proces. Urzędnicy są tak powolni, że siemasz. No krew zalewa od samego patrzenia. 😂 Są za to niezłymi śmieszkami. Kiedy sprawdzali mi paszport któryś z celników stwierdził „no Jordan for you today”. 🤣

5. Jordania – opłaty wizowe oraz wyjazdowe & o co właściwie chodzi z tym manifestem

  • Jeśli wybieracie się do Jordanii na 3 noce lub więcej to żadne opłaty wizowe/wyjazdowe nie będą pobierane.
  • Jeśli wybieracie się do Jordanii na 2 noce to nie zostanie pobrana opłata wizowa, natomiast przy wyjeździe będzie musieli zapłacić po 10 JD (ok. 50 PLN) za opłatę wyjazdową.
  • Jeśli wybieracie się do Jordanii na 1 noc bez wizyty w Petrze będziecie musieli zapłacić po 60 JD (ok. 300 PLN) za opłatę wizową.
 • Jeśli wybieracie się do Jordanii na 1 noc z zamiarem wizyty w Petrze będziecie musieli zapłacić po 40 JD (ok. 200 PLN) za opłatę wizową oraz po 90 (ok. 500 PLN) JD opłaty za wejście do Petry, z założeniem, że 40 JD (ok. 200 PLN) zostanie zwrócone jeśli manifest zostanie podbity w kasie Petry. Zatem wejście Petry będzie kosztowało 90JD – 40JD = 50JD (40JD zwracane na granicy za okazaniem podbitego manifestu).

Pro tip 1 👉 miejcie gotówkę, wszystkie te opłaty będą przyjmowane tylko w keszu.

Pro tip 2 👉 na granicy po stronie jordańskiej dostępny jest kantor.

Po przekroczeniu granicy będziecie skazani tylko na taxówki. Niestety nie istnieje tam zorganizowany transport do centrum Aqaby i innych miast. Naszym następnym przystankiem była Wadi Rum Village. Za przejazd taxi z przystankiem w kantorze (w Aqabie) zapłaciliśmy 45 JD (ok. 220 PLN). Czas przejazdu to ok. 1 – 1,5h.

OMG, to już wszystko (ale to nie koniec wrażeń … i opłat)! Skomplikowane, ale wykonalne. Powodzenia! 😎

Moje przygotowania do wyprawy bazowały na info z super bloga 101 Countries before 50. Znajdziecie tam mega dużo przydatnych tipów. W sumie to 101 Countries zainspirowało mnie do tego wyjazdu. ❤

Komentarze