Petra | Miejsce, które trzeba zobaczyć!

Petra | Miejsce, które trzeba zobaczyć!

Jeśli widzieliście choć jedno zdjęcie z Petry w internetach, to zaprawdę Wam powiadam – na żywo robi 100 razy większe wrażenie! Sama droga do głównego Skarbca przygotowuje do eksplozji emocji! I nie przesadzam ani trochę, bo Petra to jedno z tych miejsc, które trzeba zobaczyć „once in a lifetime”!❤❤❤

Łapcie garść praktycznych info!😎

Suche fakty

Petra stanowiła niegdyś stolicę królestwa Nabatejczyków – ludu przybyłego z Półwyspu Arabskiego na tereny Jordanii oraz Izraela. Rozwój królestwa datuję się na III w. p.n.e. do I w. n.e. Dziś to ruiny starożytnego miasta, jeden z siedmiu nowożytnych cudów świata i cel turystów zewsząd! „Bramę” do Petry stanowi miasto Wadi Musa, które leży ok. 255 km na południe od stolicy Jordanii – Ammanu i ok. 130 km na północ od znanego kurortu – Aqaby.👈

Jak się dostać do Wadi Musa

Loty 👉 najtańszym sposobem na podróż jest lot do Ejlatu (Ovdy), a następnie transport publiczny, taxówka lub ich kombinacja. I tu całuję rączki Ryanair’owi oraz Wizz Air’owi, bo loty do Izraela mają bajecznie tanie. Standardowa cena w obie strony do Ejlatu (Ovdy) z wielu polskich miast to ok. 200 zł (chociaż znam takich, którzy kupili bilety nawet za 88 PLN). Inną opcją jest lot do Ammanu, a następnie również transport publiczny, taxówka lub ich kombinacja. Niestety z Polski nie ma bezpośrednich lotów do stolicy Jordanii. Jeśli jednak uprzecie się na lot do Ammanu to akceptowalne połączenia mają następujące linie lotnicze: Aegean Airlines, Ukraine International Airlines, Alitalia i Lufthansa.

Skupmy się zatem na transporcie z Lotniska Ejlat (Ovda) do miasta Wadi Musa.

1. Lotnisko Ejlat (Ovda) 👉 Centrum Ejlatu

 • Shuttle Bus, który możecie zarezerwować na tej stronie. Przy rezerwacji należy wskazać miejsce z listy, w którym chce się wysiąść. W przypadku chęci dojazdu do granicy z listy należy wybrać Arava Border.

Lub

 • Autobus Egged nr 282, który jedzie do Ejlatu. Następnie należy złapać taxówkę.

2.  Centrum Ejlatu 👉 Yitzhak Rabin – Wadi Araba Crossing (pomiędzy Ejlatem i Aqabą)

 • Taxi! Tu niestety nie ma innej opcji. Koszt przejazdu to ok. 45 ILS (ok. 45 PLN) lub dla wytrwałych z buta, bo to tylko 4km. 😂

3. Yitzhak Rabin – Wadi Araba Crossing 👉 Wadi Musa

 • Taxi! To najszybszy sposób no dotarcie do “bramy” Perty. Koszt przejazdu z granicy to ok. 45 JD (225 PLN). Podróż nie powinna zająć dłużej niż 2h. P.S. musicie wiedzieć, że na granicy (zarówno po stronie izraelskiej jak i jordańskiej) nie istnieje transport publiczny. Będziecie skazani tylko i wyłącznie na mafię taxówkarską, która lubi dinary.

Lub

 • Taxi do Aqaby (ok. 12 JD) oraz bus z głównego dworca do Wadi Musa. Każdego dnia, z wyjątkiem piątku, z przystanku autobusowego w Aqabie odjeżdża pięć busów do Wadi Musa. Pierwszy odjeżdża około 6:00 rano jak tylko uzbiera się komplet pasażerów. Więcej info znajdziecie tu.

Więcej o przejściu granicznym Yitzhak Rabin – Wadi Araba przeczytacie w tym wpisie. Tu natomiast dowiecie się więcej o pustyni Wadi Rum oraz busie z Wadi Rum Village do Wadi Musa.

Hotele w Wadi Musa

Hoteli w Wadi Musa jest od groma. Większość z nich znajduje się w centrum bardzo nieciekawego miasta. Pro tip – rozważcie hotele ulokowane tuż przy Petra Visitor Center. Weźcie pod uwagę fakt, że Wadi Musa jest baaaardzo górzyste. Unikniecie wtedy męczącego powrotu do hotelu po całym dniu wędrówki po Petrze. Bardzo polecam hotele La Maison oraz Candles, które leżą zaledwie kilka kroków od wejścia do Petry. Ceny za noc w pokoju 2-osobowym są bardzo przyzwoite (ok. 140 zł).

Bilety do Petry

No tanio nie jest! Ceny biletów wstępu dla osób, które zostaną przynajmniej jedną noc w Jordanii:

 • bilet 1-dniowy: 50 JD (ok. 250 PLN)
 • bilety 2-dniowy: 55 JD (ok. 275 PLN)
 • bilet 3-dniowy: 60 JD (ok. 300 PLN)

Ceny biletów wstępu dla osób, które zostaną w Jordanii przynajmniej jedną noc, ale zwiedzają Petrę w pierwszym dniu przyjazdu:

 • 90 JD – 40 JD = 50 JD, gdzie 40 JD depozytu zostanie zwrócone na granicy.

Ceny biletów wstępu dla osób, które zamierzają zwiedzać Petrę w dniu przyjazdu oraz wyjazdu:

 • aż 90 JD! (ok. 450 PLN)

Najlepsza pora na zwiedzanie Petry

Zwiedzanie Petry najlepiej zacząć od 6 rano, kiedy kasa oraz brama gówna są otwierane. W ten sposób unikniecie tłumów, a w lato upałów. Zwiedzanie teoretycznie należy zakończyć do 16:00 (w sezonie zimowym, w letnim do 18:00). Teoretycznie, bo nikt tego nie sprawdza. My Petrę opuściliśmy ok. 17:30 (w listopadzie, który przypada na tamtejszy okres zimowy). Na wędrówki przeznaczcie przynajmniej 8 godzin. Jeśli chcielibyście przejść wszystkie dostępne szlaki lepiej zdecydujcie się na bilet 2-dniowy. Ja miałam do dyspozycji niecałe 5h i było to stanowczo za mało.

Szlaki w Petrze

 • Main Trail (długość 8km, czas wędrówki ok. 3.5-4h) – główny szlak, który zaczyna się przy Petra Visitir Center, biegnie przez malowniczy Wąwóz Siq, na końcu którego znajduje się symbol Petry – Skarbiec Al-Khazneh. Szlak ciągnie się dalej, przebiega obok Teatru, Ściany Królewskiej i kończy się przy Qasr al-Bint, czyli Pałacu Córki Faraona. Z tego miejsca swój początek biorą kolejne szlaki. P.S. Main Train to must! 👈 Sama wędrówka Wąwozem Siq przyprawia o gęsią skórkę!😍
 • Ad-Deir (Monastery) Trail (długość  2,5 km, czas wędrówki ok. 2.5-3h) – ten szlak rozpoczyna się za Pałacem Córki Faraona i prowadzi do Ad Deir, czyli Monastyru, który bryłą przypomina Al-Khazneh. Trasa jest dość męcząca (nie idziecie tam z pustymi brzuchami!), ale widoki są mega! Warto!🤩
 • Al-Khubtha Trail (długość 3,5km, czas wędrówki ok. 2.5-3h)
 • High Place of Sacrifice Trail (długość 3 km, czas wędrówki ok. 3.5-4h)
 • Umm al-Biyara Trail (długość 4 km, czas wędrówki ok. 3.5-4h)
 • Jabal Haroun Trial (długość 7,5 km, czas wędrówki ok. 5-6h)
 • Sabra Trail (długość 10 km, czas wędrówki ok. 6-7h)
 • Al-Madras Trail (długość 1,5 km, czas wędrówki ok. 1.5h)

W niecałe 5h udało mi się przejść dwa pierwsze szlaki. Gdybym miała więcej czasu na pewno zdecydowałabym się na 2-dniowe zwiedzanie. Pro-tip 👉 przed zwiedzaniem zjedzcie porządne śniadanie i zabierzcie ze sobą zapas wody. Na terenie Petry znajdziecie kilka sklepów, w których ceny są dość wygórowane. Jeśli jednak będzie taka potrzeba z pewnością kupicie tam napoje i przekąski.

Al-Khazneh, czyli główny Skarbiec z góry

Żeby zobaczyć Al-Khazneh z innej perspektywy macie do wyboru przejście dwóch szlaków, na końcu których czeka Was uczta dla oczu i serca. Nam czas nie pozwolił na przejście oficjalnego szlaku, dlatego skorzystaliśmy z nieoficjalnej (podejrzanej) alternatywy.🤔

1. Szlak Al-Khubtha (oficjalny), który biegnie wzdłuż Ściany Królewskiej. Miniecie Grób Urny, Grób Jedwabny, Grób Koryncki oraz Grób Pałacowy, a na końcu opadną Wam szczęki, bo zobaczycie główny Al-Khazneh z góry! Szlak jest dość wymagający. Z pewnością musicie zabrać porządne buty!

2. Krótki, niezaznaczony na mapie szlak, którego przejście dozwolone jest teoretycznie tylko pod okiem dodatkowo płatnego przewodnika (opłata ok. 20-30 JD). Teoretycznie, bo w oficjalnych folderach Petry nie ma żadnej wzmianki o „przewodnikach”. Szlak rozpoczyna się na lewo od Al-Khazneh (wejście za sklepem z pamiątkami). Kiedy skierowaliśmy się na szlak sami od razu podbiegli do nas lokalsi, którzy tłumaczyli, że nie możemy wejść tam sami. Początkowo nie zwracaliśmy na nich uwagi. Jednak oni uparcie twierdzili, że samotna wspinaczka jest kategorycznie zabroniona. Zażądaliśmy pokazania odznaki/legitymacji/licencji/czegokolwiek. Po okazaniu odznaki nie mieliśmy wyjścia. Uparcie targując się zapłaciliśmy 15 JD (za 4 osoby). Po 10 minutach baaardzo intensywnej wspinaczki byliśmy na górze. Wysiłek, że siemasz! Ale ten widok był tego warty!

P.S. Po powrocie z Jordanii napisaliśmy maila do Petry z pytaniem, czy „przewodnicy” to legalny wymysł. Odpowiedź na maila znajdziecie poniżej. W dalszym ciągu pozostaje to dla nas niejasne. Kiedy chcieliśmy doprecyzować, czy faktycznie dobrze się zrozumieliśmy nie dostaliśmy odpowiedzi.

Hard trail doesn’t need a guide, we will verify your complaint and inform the rangers to handle this issue. Can you define the people who enforced you to take a guide and if you have a photo of them that would be helpful.

Pro-tip 👉 kiedy będziecie kupować bilety w kasie zapytajcie o oficjalne stanowisko Petry co do płatnych „przewodników” na punkt widokowy krótkim szlakiem.

Zwierzęta w Petrze

Za opłatą możecie skorzystać z podwózki na grzbiecie wielbłąda lub osiołka. Bardzo Was proszę o rozważne podejście do tej sprawy! A w zasadzie apeluję o niekorzystanie z tej pseudo atrakcji. Zwierzęta są traktowane z dużą dawką przemocy. Przede wszystkim są bite (ja świadkiem)! Więcej o moim podejściu do wykorzystywania zwierząt jako atrakcji turystycznej przeczytacie tu.

Czy jeszcze muszę kogoś przekonywać, że Petra to miejsce, które trzeba zobaczyć „once in a lifetime”? Ja byłam zachwycona (nie wliczając w zachwyt cen biletów i traktowania zwierząt). Nigdzie na świecie nie widziałam takich misternych rzeźbień. I te kolory skał! No magia!😇

Szukran za uwagę! Zostawiam więcej fotek. ❤

Komentarze