EuropaPolska

Sioło Budy | najlepszy pomysł na weekend!

Na początku wakacji uparłam się, że chce jechać na któryś z letnich weekendów do fajnej agroturystyki albo pensjonatu, ale koniecznie na wsi. Tak wiecie żeby można było chillować na łonie natury i odpocząć od zapchanego ZTM-u. Na różnych blogach znalazłam całkiem sporo fajnych miejscówek. Jak się okazało, nie tylko ja wpadłam na taki pomysł. Prawdopodobnie wpadło na niego jeszcze pół kraju, bo nigdzie nie było wolnych miejsc. Jakimiś cudem udało mi się zarezerwować noc w Zaborku na początku lipca. I to rzutem na taśmę, bo dwa dni później byliśmy już na miejscu. I tak to się zaczęło. Szukałam innych miejsc, które mają „to coś” i tak właśnie trafiliśmy do Sioło Budy w pobliżu Białowieży. Miejsce to okazało się być równie klimatyczne tylko bardziej wyluzowane. Bo jak tu się nie wyluzować jak właściciel wszędzie chodzi na bosaka (to się udziela)!? Brzmi ekstra, co? 😇

O co chodzi?

Sioło Budy to pensjonat położony w miejscowości Budy w sercu Puszczy Białowieskiej. Pokoje dla gości znajdują się w drewnianych chatkach. Takich wiecie 👉 jak z najładniejszych obrazków z Podlasia! Na terenie Sioła jest ich kilka, a w każdej z nich jest ok. 5 pokoi, które są proste, ale funkcjonalne. Ofkors w każdym z nich jest łazienka. W przypadku dużego obłożenia w samym Sioło Budy goście kwaterowani są w sąsiednim przybytku 👉 Białowieskie Sioło. To kompleks czterech przeuroczych chatek dosłownie za płotem.

Musicie wiedzieć, że Sioło zajmuje dość duży obszar. Oprócz domków znajduje się tu nawet skansen i restauracja ‘Karczma Osocznika’.

Co ważne codziennie od 8:00 do 10:00 serwowane są śniadania w formie bufetu. Są tam stałe pozycje jak pieczywo, chałka, wędliny, sery, czy płatki oraz napoje (kawa, herbata, woda, soki). Każdego dnia jednak przygotowywane jest coś ekstra. My akurat trafiliśmy na rewelacyjne racuchy z jabłkami.

Nie mogę też nie wspomnieć o właścicielach, którzy wkładają całe serce w to, żeby goście czuli się jak na najlepszych wakacjach. I tu przykład: mimo, że na śniadanie nie było jajecznicy to proponowali ją innym tłumacząc, że to żaden problem żeby ją usmażyć. How nice is that?! No i proponowali też nalewkę. 😅

Co robić w Sioło Budy?

Na terenie Sioła znajdziecie hamaki zawieszone pomiędzy jabłoniami. W sam raz na poranek z książką! Wieczorami natomiast można sobie urządzić biesiadę przy ognisku w specjalnie do tego wydzielonym miejscu! Aha, grill też się znajdzie. No i to też raj dla dzieciaków, bo została dla nich przygotowana trampolina, boisko, piaskownica i inne. Super też jest to, że można wypożyczać rowery. W Siole jest ich całkiem sporo więc do wyboru, do koloru. Koszt wypożyczenia na cały dzień to 40 zł. Tras rowerowych w okolicy jest opór. Serio! To chyba najlepszy sposób do zwiedzania Puszczy i pobliskich wiosek. Mi, mieszczuchowi z białołęckiego blokowiska, najbardziej podobał się błogi chill w hamaku. Polecam. Amen. 😅

Atrakcje w okolicy

No właśnie, atrakcji jest mega dużo! Po pierwsze bliskość natury! A po drugie lokalne przysmaki. My właśnie na tym skupiliśmy się przez weekend. To co zrobić i gdzie zjeść?

– Przespacerujcie się Żebrem Żubra. To ścieżka w Puszczy Białowieskiej, która miejscami biegnie przez drewnianą kładkę nad podmokłymi terenami. Fajne to!

– Zobaczcie Żubra w Pokazowym Rezerwacie Żubrów. Będziecie tam mogli podziwiać króla Puszczy i inne zwierzaki. Zależało mi na zobaczeniu rysia, ale futrzak akurat ukrył się na amen! Dobrze, że żubrowi ciężko się schować. 😂 Wstęp dla dorosłych kosztuje 10 zł.

Pro-tip 👉 jeśli zamierzacie przyjechać tu na rowerze to zacznijcie od Żebra Żubra, bo ścieżka kończy się tuż przy Rezerwacie. Upieczecie dwie pieczenie na jednym ogniu. 🙂

– Spacerujcie po Parku Pałacowym i zobaczcie cerkiew św. Mikołaja w Białowieży.

– Wpadnijcie do restauracji Carska w Białowieży, która znajduje się w budynku dawnej stacji kolejowej. Wnętrze przywodzi na myśl rosyjski pałac! Można również siedzieć na zewnątrz, gdzie stoliki zostały ustawione tuż przy torach, po których śmigają drezyny. Na miejscu nie jest tanio, porcje też nie są zbyt duże, ale dla tych smaków chyba warto. Potwierdzone info 👉 ozory z dzika i pierogi ruskie są zacne!

– Zjedzcie babkę ziemniaczaną w knajpie Kartoszka w Białowieży. Porcje są duże, jest tanio i pysznie!

Następnym razem chciałabym również przespacerować się Szlakiem Dębów Królewskich oraz przejechać się drezyną, bo wszyscy których spotkaliśmy na tym wehikule wyglądali na co najmniej podekscytowanych (tu znajdziecie więcej info)!

No właśnie, następny raz będzie już niedługo, bo w połowie sierpnia znów wracamy do Sioła! Luz tego miejsca na tyle nas urzekł, że z pewnością na dwóch razach się nie skończy. Na dodatek okazało się, że z właścicielami mamy sporo wspólnych znajomych! Jaki ten świat mały! ❤

Zostawiam info praktyczne i kontakt do Sioło Budy. Proponuję od razu zadzwonić i zrobić rezerwację! 😍

Koszt 2 osoby/noc ze śniadaniem: 200 zł

Nr tel.: 608 400 272 lub 608 477 288,

E-mail: rezerwacje@siolo-budy.pl

Strona www tu

Możliwość rezerwacji przez booking.com tu.

Dojazd z Warszawy: ok. 3h (ok. 220 km).

Komentarze