Tel Aviv | informacje praktyczne

Tel Aviv | informacje praktyczne

Kiedy myślałam o Izraelu ostatnią rzeczą, która przychodziła mi do głowy było hipsterskie miasto z ładnymi ludźmi paradującymi z deskami surfingowymi pod pachą. Wydawało mi się, że religia wyczuwalna jest tam na każdym kroku. No, nie. Tel Aviv to metropolia z fajnymi knajpami, które żyją przez cały tydzień! I te plaże! Plaże w Tel Avivie to pierwsza klasa! I wisienka na torcie – Jaffa! Jaka ja byłam zaskoczona kiedy doszłam do wniosku, ze Tel Aviv to fajniejsza wersja Los Angeles. Z tym, że Los Angeles na Bliskim Wschodzie! ❤ No i ta pogoda! Styczeń 👉 22°C & pełne słonko!

Loty

Do Tel Avivu dolecicie z większości polskich lotnisk, często za grosze. Ja z bilet (w obie strony) z Lublina zap laciłam 200 zł. 🙂 Podrzucam ściągę:

Ryanair: z Krakowa, Poznania i Warszawy (Modlin)

Wizzair: z Katowic, Krakowa i Warszawy (Chopin)

LOT: z Gdańska, Krakowa, Lublina, Rzeszowa, Warszawy (Chopin) i Wrocławia

El Al: z Warszawy (Chopin)

Żadnych pieczątek!

Ci z Was, którzy obawiają się, że przez pieczątkę z Izraela w paszporcie nie będą mogli wjechać np. do Iranu, nie ma się czego bać. Przy wjeździe na osobnej kartce (a w zasadzie kartoniku) dostaniecie pozwolenie na wjazd (enter permission), a przy wyjeździe pozwolenie na wyjazd (exit permission). W paszporcie nie będzie ani śladu.

P.S. Ktoś z was był w Izraelu, a później w Iranie i miał z tego tytułu problemy? Dajcie znać w komentarzu! W internecie czytam rozbieżne info.

Dojazd z lotniska

Ben Gurion Airport to największe lotnisko w Izraelu. Oddalone jest o około 15km od centrum Tel Avivu. Dojazd do miasta jest bardzo prosty, bo przy terminalu nr 3 znajduje się stacja kolejowa. Łapiecie pociąg i w drogę! Bilet w jedną stronę kosztuje 13,50 ILS (do kupienia w automatach lub w kasie). Stacje w mieście, na których zatrzymuje się kolejka to: HaHagana, HaShalom, Savidor Center i University. Wybierzecie tą która jest najbliżej Waszego hotelu (mieszkania), a następnie wskoczcie w autobus. Tu bardzo pomocne okazuje się google maps, bo kiedy wyznaczycie trasę np. HaShalom – hotel XYZ, google podpowiada jaki autobus należy wybrać. Tu dodam, że Wi-Fi dostępne jest praktycznie wszędzie, nawet w parkach.

Do miasta oczywiście dotrzecie również taxi, ale przejazd jest dość drogi – ok. 160 ILS! Na lotnisku dostępne są również tzw. szeruty (busy), z których nie korzystałam, także nie jestem w stanie podrzucić żadnych wskazówek.

Terminale

Tu sprawy nieco się komplikują, bo ląduje się na terminalu nr 3 (co jest fajne, bo stacja kolejowa jest pod nosem), ale w przypadku tanich linii (Ryanair, Wizzair) wylatuje się z terminala nr 1.

Powrót: kiedy już dojedziecie pociągiem na lotnisko i wysiądziecie na teminalu nr 3, podążajcie za oznakowaniem w kierunku shuttle bus. To darmowy autobus, który zawiezie Was na terminal nr 1. Spaceru nie polecam, bo to kawał drogi przez ruchliwą trasę. Autobus odjeżdża co 15 minut więc no worries.

Problemy z wyjazdem? Nie 

W internecie naczytałam się dość sporo historii o kontrolach osobistych, przesłuchaniach i ogólnych problemach przy wylocie. Najwyraźniej miałam dużo szczęścia (+ moi rodzicie i siostra), bo odprawa bezpieczeństwa oraz paszportowa nie różniła się niczym szczególnym od tych na europejskich lotniskach. Jedyna różnica to wydanie pozwolenia na wyjazd (exit permission) i kilka pytań, np.: kto pakował Twój bagaż, co robiłaś podczas swojego pobytu w Izraelu. No, także problemów nie zanotowałam. 🙂

Gdzie mieszkać?

Musicie wiedzieć, że ceny hoteli w Tel Avivie mogą przyprawić o zawrót głowy. W związku z tym, że byliśmy we czworo postawiliśmy na mieszkanie zarezerwowane przrz AirBnB (850 zł – 3 noce, 4 osoby). Nie były to luksusy, ale za taką cenę nie ma co wybrzydzać. 🙂 Lokalizacja była za to ekstra, bo tuż przy hotelu Hilton i co najważniejsze przy plaży! Dokoła było kilka supermarketów czy okienka z falafelami, przystanki autobusowe!

Czy to dobra lokalizacja? Tak, ale dla tych z Was, którzy lubią kiedy dokoła dużo się dzieje lepiej wybrać mieszkanie/hotel bliżej Carmel Market, lub Jerusalem Beach (a najlepiej pomiędzy), bo to serce miasta. Natomiast Ci z Was, którzy cenią sobie historię Jaffa będzie jak znalazł.

Ceny

Łapcie listę przykładowych cen:

Przejazd taxi ze stacji HaHagana do wynajętego mieszkania na Sderot Nordau – 80 ILS

Przejazd taxi z okolicy Jerusalem Beach do stacji HaShalom – 50 ILS

Jednorazowy bilet na autobus miejski – 5,90 ILS

Pity (7szt.) w markecie am. pm. – ok. 10 ILS

Mleko w markecie am. pm. – ok. 8 ILS

Masło w markecie am. pm.  – ok. 6 ILS

Duża butelka wody w markecie am. pm. – ok. 5 ILS

Pita falafel w falafelowej budce– ok. 16 ILS

Szakszuka z pitą w przyjemnej knajpie – 42 ILS

Caffee latte w przyjemnej knajpie – 10 ILS

Przechowalnia bagażu

Check-out z wynajętego mieszkania mieliśmy do 14, a lot powrotny o 22:10. Wyjście było jedno 👉 przechowalnia bagażu. Google podpowiedział mi, ze całkiem blisko mieszkania znajduje się Lockit Israel Luggage Lockers przy ul. Ben Yehuda 20. Jakie było moje zdziwienie kiedy dotarłam na miejsce i zastałam pralnię! Uwaga – pod tym adresem nie istnieje i nigdy nie istniała żadna przechowalnia! Kelner z pobliskiej restauracji przyznał, że nie jestem pierwszą osoba, która o przechowalnię pyta.

Przechowalnia bagażu Lockit, z której finalnie skorzystałam znajduje się w centrum handlowym Azrieli, które połączone jest ze stacją kolejową HaShalom. W przechowalni znajdują się schowki o różnych rozmiarach, z czego największy (mieszczący dwie małe walizki i dwa małe plecaki) kosztował 25 ILS, za pierwsze 2h. Za kolejną godzinę trzeba było dopłacić 5 ILS. Tu znajdziecie więcej lokalizacji przechowalni Lockit.

Co zrobić i co zobaczyć w Tel Avivie?

Idźcie na plaże! Łącznie mają ponad 14km! Dzieje się na nich na prawdę dużo! Napijecie się kawy, zjecie szakszukę, a może nawet załapiecie się na zajęcia fitness! No i rzecz jasna sporty wodne! Od Hotelu Hilton do samej Jaffy ciągnie się przyjemny deptak wzdłuż plaży. Na wysokości Parku Charlesa Clore (blisko Jaffy) będzie fajny widok na skyline miasta. Dla mnie plaże Tel Avivu to sztos!

Spacerujcie po Jaffie. To dzielnica Tel Avivu, która została przyłączona do miasta 1949 roku. Wcześniej było to arabskie miasto i jeden z najstarszych portów morskich na świecie! Dziś to historyczne serce Tel Avivu. Wąskie, kamienne uliczki, meczety i kościoły tuż obok siebie. Zobaczcie Starożytny Port, latarnię morską, Wieżę Zegarową i Plac Kdumim.

Zobaczcie panoramę Tel Avivu z Parku Abrasha w Jaffie!

Zjedzcie najlepszy humus w mieście w Abu Hassan przy Ha Dolfin 1 (Jaffa). Chłopaki wiedzą co robią! 😍

Zróbcie zakupy na Carmel Market

Jedzcie i pijcie w hipsterskich knajpach w dzielnicy Florentin

Wpadnijcie do Starego Portu w okolicy hotelu Hilton. Przespacerujecie się po fajnej promenadzie i zjedzcie w przyjemnych knajpach tuż nad morzem. Humus, pita i kawa na śniadanie? Nie ma lepszego miejsca!

– Dla fantów architektury 👉 idźcie do Białego Miasta żeby zobaczcie budynki w stylu Bauhaus! To prawie 4 tys. budynków, które zostały wzniesione przez żydowskich architektów, którzy uciekli z Niemiec do Palestyny w latach 30. Wiecie, że Białe Miasto znajduje się na liście UNESCO? Gdzie? Np. Plac Chaima Bialika, ul. HaMagid, czy bulwar Rotschilda.

Jak dotrzeć z Tel Avivu do Jerozolimy

Autobusem! Egged to doskonale rozbudowana sieć autobusów w całym kraju. Autobusy z Tel Avivu do Jerozolimy jeżdżą tak często, że aż byłam w pozytywnym szoku. Odjeżdżają co 10 minut! Przejazd trwa ok. 60 min. Bilet w jedną stronę kosztuje 16 ILS (do kupienia u kierowcy). Na pokładzie mają Wi-Fi i gniazdka USB! Do wyboru macie kilka linii, np.:

– linia 480 – odjazd z Tel Aviv-Yafo Arlozorov Terminal: Terminal/Derekh Namir/Recital

– linia 405 – odjazd z  Tel Aviv-Yafo New Central Bus Station: Ha-Hagana Train Station

Autobusy kończą kurs na Jerusalem Central Bus Station: CBS, Binyanei ha-Uma. Tu znajdziecie więcej informacji na temat autobusów Egged.

No to kto się wybiera?

Łapcie więcej fotek! ❤

Komentarze