Tel Aviv | info praktyczne

Tel Aviv | info praktyczne

Kiedy myślałam o Izraelu ostatnią rzeczą, która przychodziła mi do głowy było hipsterskie miasto z ładnymi ludźmi paradującymi z deskami surfingowymi pod pachą. No, bo przecież tam pachnie wiarą na każdym kroku. No, nie. Tel Aviv to metropolia z fajnymi knajpami, które żyją przez cały tydzień! I te plaże! Plaże w Tel Avivie to pierwsza klasa! I wisienka na torcie – Jaffa! Jaka ja byłam zaskoczona kiedy doszłam do wniosku, ze Tel Aviv to fajniejsza wersja Los Angeles. Z tym, że Los Angeles na Bliskim Wschodzie! ❤ No i ta pogoda! Styczeń 👉 22°C & pełne słonko! 🤩

Entuzjazm, że siemasz, prawda? 😅 Łapcie trochę pro-tipów!😎

Loty

To, że z większości polskich lotnisk dolecicie tam tanimi liniami, starym, dobrym LOT-em albo izraelskimi liniami to wiecie, prawda? Niechże przypomnę. 😇 Tymi liniami i z tych miast dolecicie bezpośrednio do Tel Avivu:

Ryanair: z Gdańska, Krakowa, Poznania i Wrocławia

Wizzair: z Katowic, Lublina i Warszawy (Chopin)

LOT: z Gdańska, Lublina, Poznania, Rzeszowa, Warszawy (Chopin) i Wrocławia

El Al: z Warszawy (Chopin)

Do wyboru do koloru! A ceny mają takie, że szkoda nie kupić!

P.S. ja za loty Lublin-Tel Aviv-Lublin zapłaciłam ok. 200 PLN.

Żadnych pieczątek!

Ci z Was, którzy obawiają się, że przez pieczątkę z Izraela w paszporcie nie będą mogli wjechać np. do Iranu, nie muszą się obawiać! Przy wjeździe na osobnej kartce (a w zasadzie kartoniku) dostaniecie pozwolenie na wjazd (enter permission), a przy wyjeździe pozwolenie na wyjazd (exit permission). W paszporcie nie będzie ani śladu.

P.S. Ktoś z was był w Izraelu, a później w Iranie i miał z tego tytułu problemy? Dajcie znać w komentarzu! W internetach czytam rozbieżne info.

Dojazd z lotniska

Ben Gurion Airport to największe lotnisko w Izraelu. Oddalone jest o około 15km od centrum Tel Avivu. Dojazd do miasta jest bajecznie prosty, bo przy terminalu nr 3 znajduje się stacja kolejowa. Łapiecie pociąg i w drogę! Bilet w jedną stronę kosztuje 13,50 ILS (do kupienia w automatach lub w kasie). Stacje w mieście, na których zatrzymuje się kolejka to: HaHagana, HaShalom, Savidor Center i University. Wybierzecie tą która jest najbliżej Waszego hotelu (mieszkania), a następnie wskoczcie w autobus. Tu bardzo pomocne okazuje się google maps, bo kiedy wyznaczycie trasę np. HaShalom – hotel XYZ google podpowiada jaki autobus należy wybrać!

Pro-tip 👉 uprzedzając komentarze  ‘ale jak to google, przecież nie mam internetów’ to zaprawdę Wam powiadam – Wi-Fi dostępne jest praktycznie wszędzie, nawet w parkach!

Do miasta oczywiście dotrzecie również taxi, ale za przejazd życzą sobie miliony szekli – czytaj 160 ILS! Holy crap! Na lotnisku dostępne są również tzw. szeruty (busy), z których nie korzystałam.

Terminale

Tu sprawy nieco się komplikują, bo ląduje się na terminalu nr 3 (co jest spoko, bo stacja kolejowa pod nosem), ale w przypadku tanich linii (Ryanair, Wizzair) wylatuje się z terminala nr 1. Weźmy pod uwagę powrót do: kiedy już dojedziecie pociągiem na lotnisko i wysiądziecie na teminalu nr 3, podążajcie za oznakowaniem 👉 shuttle bus. To darmowy autobus, który zawiezie Was na terminal nr 1. Niech nie przyjdzie Wam do głowy spacer. To kawał drogi przez ruchliwą trasę. Spacer definitywnie odpada! Autobus odjeżdża co 15 minut więc no worries.

Problemy z wyjazdem? Nie wydaje mi się!

W internetach naczytałam się dość sporo historii o kontrolach osobistych, przesłuchaniach i ogólnych problemach przy wylocie. Najwyraźniej miałam dużo szczęścia (+ moi rodzicie i siostra), bo odprawa bezpieczeństwa oraz paszportowa nie różniła się niczym szczególnym od tych na europejskich lotniskach. Jedyna różnica to wydanie pozwolenia na wyjazd (exit permission) i kilka pytań na zasadzie: kto pakował Twój bagaż, co robiłaś podczas swojego pobytu w Izraelu. Problemy? Nie zanotowałam, mimo że mam w paszporcie pieczątki z Malezji.

Gdzie mieszkać

Musicie wiedzieć, że ceny hoteli w Tel Avivie przyprawiają o zawrót głowy. No, tanio nie jest. I tu rączki całuje AirBnB. Jeszcze do niedawna mieliśmy kosę, ale teraz z AirBnB bardzo się lubię, bo udało mi się wynająć całkiem fajne mieszkanie za 850 PLN (3 noce, 4 osoby). Nie były to luksusy, bo izraelska myśl techniczna podobna jest do tej węgierskiej (czytaj randomowe ściany, dość dziwne układy mieszkań). Ale było tam wszystko czego można potrzebować podczas wyjazdu. No i najważniejsze – lokalizacja! Mieszkanie mieściło się przy hotelu Hilton, co pozwalało na szybką orientację w terenie. Hilton? No, przecież każdy wie gdzie to jest. Dokoła było kilka supermarketów, okienka z falafelami, przystanki autobusowe, no i plaża!

Czy to dobra lokalizacja? Tak, ale dla tych z Was, którzy lubią kiedy dokoła dużo się dzieje lepiej wybrać mieszkanie bliżej Carmel Market, lub Jerusalem Beach (a najlepiej pomiędzy), bo to serce miasta. Natomiast Ci z Was, którzy cenią sobie historię Jaffa będzie jak znalazł.

Ceny

I tu mój entuzjazm opada. Chociaż też bez przesady! 💪Łapcie listę przykładowych cen:

Przejazd taxi ze stacji HaHagana do wynajętego mieszkania na Sderot Nordau – 80 ILS

Przejazd taxi z okolicy Jerusalem Beach do stacji HaShalom – 50 ILS

Jednorazowy bilet na autobus miejski – 5,90 ILS

Pity (7szt.) w markecie am. pm. – ok. 10 ILS

Mleko w markecie am. pm. – ok. 8 ILS

Masło w markecie am. pm.  – ok. 6 ILS

Duża butelka wody w markecie am. pm. – ok. 5 ILS

Pita falafel w falafelowej budce– ok. 16 ILS

Szakszuka z pitą w przyjemnej knajpie – 42 ILS

Caffee latte w przyjemnej knajpie – 10 ILS

Cebulowy pro-tip 👉 warto zabrać ze sobą suche produkty typu kawa czy herbata, bo niby po co płacić za to grube szekle? 😂

Przechowalnia bagażu

Check-out z wynajętego mieszkania do 14, lot powrotny o 22:10. Wyjście było jedno 👉 przechowalnia bagażu. Google podpowiedział mi, ze całkiem blisko mieszkania znajduje się Lockit Israel Luggage Lockers przy ul. Ben Yehuda 20. Jakie było moje zdziwienie kiedy dotarłam na miejsce i zastałam pralnię! Uwaga pod tym adresem nie istnieje i nigdy nie istniała żadna przechowalnia! Kelner z pobliskiej restauracji przyznał, że nie jestem pierwszą osoba, która o przechowalnię pyta. Dziady jedne!

Przechowalnia bagażu Lockit, z której finalnie skorzystałam znajduje się w centrum handlowym Azrieli, które połączone jest ze stacją kolejową HaShalom. W przechowalni znajdują się schowki o różnych rozmiarach, z czego największy (mieszczący dwie małe walizki i dwa małe plecaki) kosztował 25 ILS, za pierwsze 2h. Za kolejną godzinę trzeba było dopłacić 5 ILS. Tu znajdziecie więcej lokalizacji przechowalni Lockit.

Co zrobić i co zobaczyć w Tel Avivie?

Idźcie na plaże! Łącznie mają ponad 14km! Dzieje się na nich na prawdę dużo! Napijecie się kawy, zjecie szakszukę, a może nawet załapiecie się na zajęcia fitness! No i rzecz jasna sporty wodne! Paddleboarding? Bardzo proszę! Od Hotelu Hilton do samej Jaffy ciągnie się przyjemny deptak wzdłuż plaży. Na wysokości Parku Charlesa Clore (blisko Jaffy) będzie fajny widok na skyline miasta. Dla mnie plaże Tel Avivu to sztos!

Spacerujcie po Jaffie. To dzielnica Tel Avivu, która została przyłączona do miasta 1949 roku. Wcześniej było to arabskie miasto i jeden z najstarszych portów morskich na świecie! Dziś to historyczne serce Tel Avivu. Wąskie, kamienne uliczki, meczety i kościoły tuż obok siebie. Takie rzeczy tylko w Jaffie. Zobaczcie Starożytny Port, latarnię morską, Wieżę Zegarową i Plac Kdumim.

Zobaczcie panoramę Tel Avivu z Parku Abrasha w Jaffie!

Zjedzcie najlepszy humus w mieście (jak nie w całym kraju) w Abu Hassan przy Ha Dolfin 1 (Jaffa). Chłopaki wiedzą co robią! 😍

Zróbcie zakupy na Carmel Market

Jedzcie i pijcie w hipsterskich knajpach w dzielnicy Florentin

Wpadnijcie do Starego Portu w okolicy hotelu Hilton. Przespacerujecie się po fajnej promenadzie i zjedzcie w przyjemnych knajpach tuż nad morzem. Humus, pita i kawa na śniadanie? Nie ma lepszego miejsca!

– Dla fantów architektury 👉 idźcie do Białego Miasta żeby zobaczcie budynki w stylu Bauhaus! To prawie 4 tys. budynków, które zostały wzniesione przez żydowskich architektów, którzy uciekli z Niemiec do Palestyny w latach 30. Wiecie, że Białe Miasto znajduje się na liście UNESCO? Gdzie? Np. Plac Chaima Bialika, ul. HaMagid, czy bulwar Rotschilda.

Jak dotrzeć z Tel Avivu do Jerozolimy

Autobusem! Egged to doskonale rozbudowana sieć autobusowa w całym kraju. Autobusy z Tel Avivu do Jerozolimy jeżdżą tak często, że aż byłam w pozytywnym szoniu. No słowo daję, odjeżdżają co 10 minut! Przejazd trwa ok. 60 min. Bilet w jedną stronę kosztuje 16 ILS (do kupienia u kierowcy). Na pokładzie mają Wi-Fi i gniazdka USB! Do wyboru macie kilka linii, np.:

– linia 480 – odjazd z Tel Aviv-Yafo Arlozorov Terminal: Terminal/Derekh Namir/Recital

– linia 405 – odjazd z  Tel Aviv-Yafo New Central Bus Station: Ha-Hagana Train Station

Autobusy kończą kurs na Jerusalem Central Bus Station: CBS, Binyanei ha-Uma. Tu znajdziecie więcej info na temat autobusów Egged.

P.S. Z pociągiem oraz szerutem nie mam doświadczenia biorąc pod uwagę trasę Tel Aviv – Jerozolima. Autobusy za to polecam z ręką na serduszku.

Kto się wybiera?

Łapcie więcej fotek! ❤❤❤

Komentarze