10 rzeczy, które musisz zrobić w Jerozolimie + info praktyczne

10 rzeczy, które musisz zrobić w Jerozolimie + info praktyczne

Przejazd autobusem z Tel Avivu do Jerozolimy zajmuje godzinę. No i to jest najprostszy sposób na to, żeby w godzinę przenieść się do kompletnie innego świata.👈 Tel Aviv to hipsterska metropolia z fajnymi plażami i luzackimi knajpami. W Jerozolimie natomiast pachnie wiarą. Trzy religie – chrześcijaństwo, islam i judaizm – przeplatają się ze sobą na każdym kroku.

Niezwykłą symbiozę stanowi otoczone murami Stare Miasto. Na niewielkiej przestrzeni znajdują się dzielnice chrześcijańska, muzułmańska, żydowska, a nawet ormiańska. Znajdują się tam najświętsze miejsca dla każdej z tych religii. Miejsca, o których słyszałam od małego 👉 Bazylika Grobu Świętego na Golgocie, Kopuła na Skale, Ściana Płaczu, ormiańskie kościoły. Dzień spędzony w Jerozolimie był prawdziwą lekcją historii!

Nie myślicie jednak, że Jerozolima to tylko Stare Miasto. To również gwarne bazary, deptaki z fajnymi knajpami, dzielnica ortodoksyjnych Żydów, nowe osiedla, uniwersytety, a nawet wydarzenia kulturowe (np. festiwal Filmów Żydowskich). Przecież nie samą religią człowiek żyje, nie?😇

Łapcie pro-tipy prosto z Jerozolimy!👈

Bezpieczeństwo

Jeszcze do niedawna w mediach, aż wrzało od wiadomości na temat przeniesienia ambasady USA z Tel Avivu do Jerozolimy i tym samym uznanie jej za stolicę Izraela. Niepokój narastał, atmosfera robiła się napięta, wybuchały zamieszki. Teraz sytuacja wydaje się jakby spokojniejsza, ale MSZ dalej odradza podróże w tamte rejony obywatelom Polski. Czy było niebezpiecznie? Nie, ani trochę nie czułam się zagrożona (mowa o początku stycznia 2018). Biorąc pod uwagę swój komfort psychiczny i bezpieczeństwo bardziej obawiałabym wyjazdu do Paryża. Jerozolima żyje swoim normalnym życiem. Na ulicach nie widać żadnych śladów, które mógłby wskazywać na podwyższony stopień zagrożenia. Nie zmienia to faktu, że przed planowanym wyjazdem należy sprawdzić jaka sytuacja panuje obecnie na miejscu.

Jak dostać się z Tel Avivu do Jerozolimy?

Zajrzyj do wpisu o Tel Avivie. Przydatne info o autobusach znajdziesz na końcu posta.💪

Jak się dostać z dworca autobusowego (Jerusalem Central Bus Station) na Stare Miasto?

Tu proponuję dwie opcje:

– Tramwaj nr 1 (jedyny w mieście, tzw. light rail). – przystanek ‘Central Bus Station’ znajduje się naprzeciwko wyjścia z dworca. Bilet jednorazowy kosztuje 5,90 ILS. Kupisz go w automacie na przystanku (można płacić kartą). Żeby dostać się na Stare Miasto najlepiej będzie jeśli wysiądziesz na przystanku Damascus Gate (tuż przy Bramie Damasceńskiej). Tu znajdziesz więcej info o tramwaju.

– Spacer! Idąc wzdłuż torów tramwajowych z pewnością się nie zgubisz i w ok. 40 minut dotrzesz do murów Starego Miasta.

Bramy do Starego Miasta

Zakładam, że przygoda ze Starym Miastem rozpocznie się przy Bramie Damasceńskiej – Damascus Gate (bo tramwaj zatrzymuje się tuż obok, nie?😊). Inne bramy to: Jafska (Jaffa Gate), Dawida (Zion Gate), Gnojna (Dung Gate), Złota (Golden Gate), Lwów (Lions Gate), Heroda (Herods Gate) i Nowa (New Gate). Poniżej fajna grafika, która pomoże Ci odnaleźć się w terenie.😇

Źródło: http://www.visitjeru.com/maps-of-jerusalem/

Źródło: http://www.visitjeru.com/maps-of-jerusalem/

Jak poruszać się po Starym Mieście?

Na piechotę rzecz jasna! Stare Miasto jest doskonale oznakowane. Co kilka kroków z pewnością zauważysz drogowskazy do najważniejszych miejsc. Pomocna może się również okazać aplikacja maps.me. Ma tą przewagę nad google maps, że działa offline (czytaj – nie potrzebujesz internetów😎).

Jak się dostać na Górę Oliwną?

Z przystanku autobusowego, który znajduje się tuż przy Bramie Damasceńskiej (i przystanku tramwajowym Damascus Gate) odjeżdża autobus nr 275 na Górę Oliwną. Wysiądź przy kościele Pater Noster, a następnie kieruj się w dół do tarasu widokowego, który znajduje się przy hotelu Seven Arches. Inną opcją jest taxi również spod Damascus Gate. Kierowcy za przejazd życzą sobie 50 ILS w jedna stronę. Proponują również, że za darmo mogą poczekać na górze, żeby po 20 minutach wrócić do Bramy Damasceńskiej. Wtedy liczą sobie 100 ILS. P.S. nie byli chętni do targowania.🤔

Dziwne info 👉 taxówkarze nie chcieli nas zawieźć z Central Bus Station na Górę Oliwną udając, że nie wiedzą gdzie to jest. Taxówkarz, który zawoził nas na Górę spod Damascus Gate wytłumaczył, że spowodowane jest to tym, że z Góry Oliwnej zazwyczaj nikt nie chce wracać taxi do miasta, co oznacza stratę dla kierowców.

Co zrobić i co zobaczyć w Jerozolimie?

1. Podziwiaj widok z Góry Oliwnej! Panorama Starego Miasta z górującą nad nim Kopułą na Skale wręcz zapiera dech w piersiach! Na Górze znajduje się również największy i najważniejszy dla Żydów cmentarz z najdroższymi miejscami na świecie. Wszystko to robi wielkie wrażenie. Podobno o zachodzie słońca widok nabiera podwójnej magii.

2. Odwiedź Bazylikę Grobu Świętego. To najświętsze miejsce dla Chrześcijan. To właśnie tu upamiętniono mękę, złożenie do grobu oraz zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.Wnętrze Bazyliki jest zaskakująco skromne, kamienne i nienakapane złotem. Co ciekawe prawa do tego miejsca mają trzy główne wspólnoty religijne, tj. łacińska, prawosławna grecka i armeńska. Mniejsze przywileje mają wspólnoty koptyjska, etiopska i syryjska.

P.S. Bazylika znajduje się w mało oczywistym miejscu, tzn. na końcu wąskiej drogi, która usiana jest straganami.

3. Obserwuj modlących się Żydów pod Ścianę Płaczu (nazywaną również Murem Zachodnim). Ściana jest pozostałością po Świątyni Króla Davida i stanowi najświętsze miejsce judaizmu. Odgradza Wzgórze Świątynne (część muzułmańska) od dzielnicy żydowskiej. Żydzi z całego świata przyjeżdżają tu, żeby się modlić. Trans w trakcie modlitwy jest wyrazem rozpaczy po utracie dawnej Świątyni Króla Davida. Dla modlących się zostały wydzielone dwie części – ta dla mężczyzn, która ma aż 48 metrów długości oraz ta dla kobiet, która ma 12 metrów długości.

W trakcie zwiedzania zatrzymaj się na chwilę i podglądaj, jak Żydzi obchodzą Bar Micwę!

Pro-tip 👉 doskonałym miejscem do obserwowania Ściany Płaczu jest taras który znajduje się na wprost (kilka kroków za bramkami bezpieczeństwa).

4. Zobacz Kopułę na Skale oraz Wzgórze Świątynne. Kopuła razem z meczetem Al Aksa stanowi najświętsze dla Muzułmanów miejsce zaraz po Mecce i Medynie. Wstęp na teren Wzgórza Świątynnego jest bezpłatny. Pamiętajcie jednak o odpowiednim ubiorze! Wejście możliwe jest tylko o ustalonych godzinach, tj. od 8 do 11:30 i od 12:30 do 14:00. P.S. do meczetów mogą wchodzić jedynie Muzułmanie.

5. Przejdź Via Dolorosa (Drogę Krzyżową) i odkryj Stacje Krzyżowe. Co ciekawe Via Dolorosa w większości wiedzie przez dzielnicę muzułmańska, a zaledwie kilka stacji znajduje się w dzielnicy chrześcijańskiej.

P.S. trzeba być czujnym! Stacje Krzyżowe niełatwo znaleźć!

6. Spaceruj po Murach Starego Miasta. Tuż przy Bramie Jafskiej znajduje się wejście na mury. Za opłatą (80 ILS) będziecie mogli podziwiać Jerozolimę z innej perspektywy!

7. Zabłądź na Starym Mieście. Zgub się w plątaninie wąskich ulic i rób zakupy na arabskich bazarach.

8. Wpadnij do dzielnicy ortodoksyjnych Żydów Mea Shearim. Tam zatrzymał się czas i wręcz pachnie tradycją. Mężczyźni z pejsami, ubrani na czarno, skromne kobiety z chustami na głowach i gromadką dzieci. Z Bramy Damasceńskiej dotrzecie tam na piechotę w ok. 15-20 minut. Tu pomocne może okazać się maps.me.

9. Rób zakupy na bazarze Mahane Yehuda. Poczujesz tam klimat bliskowschodniego targu! Łatwo tam dotrzesz na piechotę zarówno z Central Bus Station jak i ze Starego Miasta. Jeśli nie masz ochoty na spacer wskocz w tramwaj i wysiądź na przystanku Yehuda Camp. Stamtąd to już rzut beretem. P.S. Nigdzie nie jadłam tak dobrych drożdżówek jak tam!

10. Spróbuj sabich, czyli pity wypchanej smażonym bakłażanem, jajkiem ugotowanym na twardo, warzywami i sosem!🤩

W Jerozolimie spędziłam cały dzień. Nie zdążyłam zobaczyć wszystkiego co chciałam, ale z pewnością poczułam powagę i inność tego miasta. To trzeba zobaczyć na własne oczy! Lećcie! Lećcie do tego Tel Avivu i jedźcie do Jerozolimy chociaż na jeden dzień!

Komentarze